Rok 2018

Print Friendly, PDF & Email

Rok 2018

Już nie EIT+, lecz PORT. „Można uprawiać ambitną naukę i na tym zarabiać”

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zmienia nazwę na Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Zmienia się zresztą nie tylko nazwa. „To ma być początek nowej ery w laboratoriach na Praczach Odrzańskich” – zapowiada prezes PORT. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże pół miliarda złotych na Wirtualny Instytut Badawczy.

Źródło: TVP 3 Wrocław, 5 czerwca 2018 r.

Zmiany we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Wielkie zmiany we wrocławskim Centrum Badań EIT+. Od przejęcia spółki przez Skarb Państwa minął ponad rok i dziś jej nowe władze, wspólnie z przedstawicielami ministerstwa zaprezentowali plany i program działalności na najbliższy miesiące i lata. Po pierwsze EIT+ zmienia nazwę na PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii 

Źródło: Radio Wrocław, 5 czerwca 2018 r.

Nie ma już EIT + na Praczach Odrzańskich. Pojawił się PORT

Wrocławskie Centrum Badań EIT + na Praczach Odrzańskich właśnie przestało istnieć. Zamiast niego zaczął działać PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii..

Źródło: Gazeta Wyborcza, 5 czerwca 2018 r.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+: Nowa nazwa i nowa strategia

Powstałe w 2008 r. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ będzie funkcjonowało pod nową nazwą – PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Wraz z nową nazwą przedstawiono nowy plan jego działań instytucji.

Źródło: Wroclaw.pl, 5 czerwca 2018 r.

Zamykamy rozdział bolesnych błędów i otwieramy nowy rozdział!

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii to nowa nazwa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. „Nowy Początek” taki tytuł nosiło spotkanie we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, podczas którego zostały zaprezentowane nowe plany dot. funkcjonowania instytucji

Źródło: Radio Rodzina, 5 czerwca 2018 r.

EIT+ to teraz PORT. Wrocławskie Centrum Badań ma nową nazwę i nową strategię

Po niespełna roku od przejęcia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Spółki Wrocławskie Centrum Badań EIT+, jej nowy zarząd wraz z przedstawicielami ministerstwa zaprezentował plany i program działalności na najbliższe lata. EIT+ zmienia nazwę na PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Źródło: TuWroclaw, 5 czerwca 2018 r.

Polskie powroty. Jak przekonać młodych polskich naukowców do powrotu do Polski?

„Ich powrót jest nie tylko szansą rozwoju kraju. Ich powrót jest także nie tylko zwrotem z inwestycji, jakiej dokonała Polska, dając im wykształcenie i dobry start. Dla mnie ich powrót jest przede wszystkim jednym z najważniejszych obowiązków, jaki stoi przed ludźmi kierującymi naszym krajem i – na różnych szczeblach – polską nauką” – pisze Piotr Dytko w portalu WszystkoCoNajważniejsze.pl

Źródło: WszystkoCoNajważniejsze.pl, 22 maja 2018 r.

EuroFakty #KomisjaEuropejska

O pieniądzach na badania naukowe dyskutowali m.in. uczestnicy debaty „Z Widokiem na finansowanie badań naukowych”, która odbyła się 27 kwietnia 2018 r. we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył m.in. prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE, były przewodniczący PE oraz były premier RP; prof. Jerzy Jasieńko – prorektor ds. organizacji i rozwoju PWr;  prof. Adam Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Detlef Hommel – Lider Obszaru Nowoczesne Materiały dla Fotoniki i Elektroniki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Badania i rozwój, to priorytety nowego budżetu Unii Europejskiej. Wydatki na innowacje i badania naukowe mają sięgnąć aż 115 mld euro. Pieniądze będą przyznawane na najlepsze projekty w Europie.

Źródło: TVP Wrocław, 16 maja 2018 r.

Piotr Dytko: nasi naukowcy powinni dobrze zarabiać na swoich pomysłach 

Z prezesem Wrocławskiego Centrum Badawczego EIT+ rozmawiamy m.in. o szansach na wzajemnie korzystną współpracę nauki z biznesem i ofercie dla młodych naukowców

Źródło: Gazeta Wrocławska, 7 maja 2018 r.

Piotr Dytko w #PORANNYGOSC: Podołam wyzwaniu szefowaniu EIT+

Jaka jest przyszłość Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, to pytanie m.in. zadaliśmy nowemu Prezesowi kompleksu laboratoriów. 

Źródło: Radio Rodzina, 19 marca 2018 r.

Rozmowa Dnia: Co dalej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+?

Jaka będzie przyszłość Wrocławskiego Centrum Badań EIT+? W ubiegłym roku kompleks supernowoczesnych laboratoriów przeszedł w posiadanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 6 marca Rada Nadzorcza spółki zmieniła zarząd. Nowym Prezesem został Piotr Dytko, który wcześniej szefował centrum badawczemu KGHM Cuprum.

Źródło: Radio Wrocław, 16 marca 2018 r.

Rozmowa Faktów: 16.03.2018

Dziś o nowej strategii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Gościem TVP3 Wrocław jest nowy Prezes placówki Piotr Dytko.

Źródło: TVP 3 Wrocław, 16 marca 2018 r.

Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. Nowe ścieżki branżowe, nowe szanse dla startupów!

MIT Enterprise Forum Poland przewiduje akcelerację w ścieżce ogólnej oraz w czterech wyspecjalizowanych ścieżkach branżowych. Ścieżka Let’s Fintech with PKO Bank Polski! organizowana jest we współpracy z partnerem głównym programu – PKO Bankiem Polskim. Partnerem ścieżki akceleracyjnej Energia jest Grupa PGNiG. Ścieżkę Zdrowie współtworzy Grupa Adamed, natomiast pojawiającą się po raz pierwszy w programie ścieżkę Agri-tech wspiera fundusz AgriTech Hub. Nowością w akceleratorze jest również ścieżka Industry 4.0 dedykowana startupom technologicznym zainteresowanym współpracą z partnerami z regionu Dolnego Śląska. Jej realizacja będzie wspierana zarówno przez partnerów technologicznych, jak i merytorycznych, takich jak Balluff, FANUC Polska, fundusz ValueTech, Wrocławski Park Technologiczny, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Stowarzyszenie Top 500 Innovators.

Źródło: mitefpoland.org, 9 stycznia 2018 r.

Polska na 15. miejscu na świecie pod względem liczby przyznanych patentów

W 2017 roku do Urzędu Patentowego RP wpłynęło 3678 wniosków dotyczących patentów na wynalazek. To nieco mniej niż w poprzednich dwóch latach, ale i tak pod względem udzielonych patentów zajmujemy 15. pozycję na liście Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Warto podkreślić, że najwięcej patentów zgłaszają polskie wyższe uczelnie i instytuty naukowe, nie prywatne firmy, co jest wyróżnikiem innych państw. Liderem był Uniwersytet Jagielloński, który przedłożył 12 zgłoszeń patentowych. Na kolejnym miejscu znalazła się Polpharma z liczbą 10 oraz po sześć złożyli producent okien dachowych Fakro oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Źródło: wnp.pl , 29 stycznia 2018 r.

Nanocząsteczki tańczą tak, jak im zagrają

Produkty wrocławskiej firmy XTPL mogą znaleźć zastosowanie w telewizorach LCD, branży farmaceutycznej, a nawet odzieżowej. Jest o nich coraz głośniej za granicą. Spółka prowadzi swoje badania na terenie Kampusu Pracze EIT+ i jak podkreśla „obecnie mamy komfortowe warunki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ i mocny zespół. Łącznie to 30 osób, w tym siedem ze stopniem doktora nauk”.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 31 stycznia 2018 r.

Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 30.01.2018
plusfontminusfontreloadfont