Rok 2017

Print Friendly, PDF & Email

Rok 2017

EIT+ ma już certyfikowane laboratoria 

Sześć laboratoriów we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ z certyfikatami Polskiego Centrum Akredytacji. To ważny moment zamykający czas budowy supernowoczesnych przestrzeni na Praczach Odrzańskich i uruchamiania badań. 

Źródło: www.radiowroclaw.pl

Polski start-up SensDx dostrzeżony w świecie nauki i biznesu 

Przepis na międzynarodowy sukces w biznesie innowacji jest jeden. To oryginalny koncept naukowy, skojarzony z dobrym modelem biznesowym, połączony z wytrwałością w działaniach interdyscyplinarnego zespołu ludzi.

Źródło: www.mamstartup.pl

Smartfon powie ci, czy masz grypę. We Wrocławiu pracują nad rewolucją w telemedycynie

We wrocławskim Kampusie Pracze działa startup, który chce zrewolucjonizować telemedycynę. A to za sprawą szybkich i prostych w obsłudze testów do wykrywania patogenów, wywołujących określone choroby. Diagnozę można odczytać na ekranie swojego telefonu.

Źródło: www.wroclife.pl

Nanomateriał zwalczy oblodzenia

Polscy inżynierowie tworzą nanokompozyt, który opóźnia zamarzanie wody. Zastosowania szukają w lotnictwie i energetyce wiatrowej. W murach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ trwają prace nad nowym nanokompozytem o właściwościach hydrofobowych (skłonność do odpychania od siebie cząsteczek wody). W praktyce oznacza to, że pokryta nim powierzchnia staje się bardziej odporna na płyn i oblodzenia.

Źródło: Puls Biznesu, 21 listopada 2017 r.

Surface that keeps water and ice away

A new water and ice-resistant nanocomposite might be a salvation or a curse for the aviation industry. Depends whether you buy or sell de-icing systems. When Elsa from Frozen sings “Let it go” everything at once gets covered with a thick layer of ice. However, she would have to step aside, if she came across a new material invented in Wrocław Research Center EIT+. Even if she did different tricks trying to moisten the material and then freeze it, nothing would come of it, because this material cannot be wetted.

Źródło: www.innovatecee.com, 7 listopada 2017 r.

Konferencja NanoTox 2017

24 października we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ odbędzie się konferencja NanoTOX 2017. Główną tematyką będzie bezpieczeństwo stosowania nanomateriałów w produktach innowacyjnych..

Źródło: MM Magazyn Przemysłowy, 19 września 2017 r.

KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zacieśniają współpracę i wspólnie zawalczą o rynek

24 lipca Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowe połączyły swoje zasoby i oficjalnie rozpoczęły współpracę. W uroczystości podpisania listu intencyjnego, do której doszło podczas spotkania z przedsiębiorcami i naukowcami, wzięli udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński, a także prezes KGHM Cuprum – CBR Piotr Dytko i wiceprezes WCB EIT+ Mateusz Wilczyński.

Źródło: Gazeta Wrocławska, 25 lipca 2017 r.

Technologie znad Wisły pokażą się światu

Polskie partnerstwo targów Hannover Messe 2017 to wyraz uznania dla naszej innowacyjności i szansa na nowe kontrakty. Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe to najważniejsze wydarzenie branży przemysłowej na świecie. Tegoroczna edycja jest szczególnie ważna dla Polski, którą zaproszono do udziału w roli partnera.

Źródło: Puls Biznesu, 24.04.2017 r.

Gowin: na targach w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych

Na targach branży przemysłowej w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych i wielu polskich innowatorów – zapowiedział w piątek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Polska jest w tym roku partnerem targów. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa, 21.04.2017 r.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ dla sektora kosmetycznego

We Wrocławiu, w Kampusie Pracze, powstała najbardziej kompleksowa infrastruktura badawcza w Europie Środkowo – Wschodniej (ponad 23 tys. m2 powierzchni). To Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które w swoim portfolio posiada m.in. szeroką ofertę dla sektora kosmetycznego w zakresie prowadzenia badań oraz analiz.

Źródło: Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej nr 1/2017 (16)

Gowin: EIT+ stanie się ważnym elementem Narodowego Instytutu Technologicznego

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że Wrocławskie Centrum Badań EIT+ stanie się ważnym elementem tworzonego Narodowego Instytutu Technologicznego. W środę we Wrocławiu Skarb Państwa przejął wszystkie udziały w tej spółce.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 05.04.2017 r.

Rząd przejął EIT+. Wicepremier: To prawdziwa perła w koronie

Rząd przejął Centrum Badań EIT+. Dziś oficjalnie dotychczasowi właściciele centrum – gmina Wrocław oraz wrocławskie uczelnie podpisały umowę, w której bezpłatnie przekazały udziały w EIT+ Skarbowi Państwa. Centrum znajdujące się na Praczach Odrzańskich ma być częścią Narodowego Instytutu Technologicznego, który ma stać się „naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego”.

Źródło: Gazeta Wrocławska, 05.04.2017 r.

Rząd wziął EIT Plus

Od środy rząd formalnie jest właścicielem Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus. – Mamy nadzieję, że to wszystko skończy się Nagrodą Nobla dla polskich uczonych wypracowaną w tych murach – mówił wicepremier Jarosław Gowin.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 05.04.2017 r.

Gowin: EIT+ stanie się ważnym elementem Narodowego Instytutu Technologicznego

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że Wrocławskie Centrum Badań EIT+ stanie się ważnym elementem tworzonego Narodowego Instytutu Technologicznego. W środę we Wrocławiu Skarb Państwa przejął wszystkie udziały w tej spółce. „EIT+ jest perłą w koronie polskich instytutów badawczych. Dziś rozpoczyna się dla niego nowa faza. Jestem przekonany, że stanie się ważnym elementem Narodowego Instytutu Technologicznego, który powstanie w oparciu o potencjał rozporoszonych jeszcze instytutów badawczych” – powiedział Gowin.

Źródło: PAP, 05.04.2017 r.

Fakty: 05.04.2017 – 21:30

W tym wydaniu Faktów – EIT+ zmienia właściciela.

Źródło: TVP Wrocław, 05.04.2017 r.

Rozmowa Faktów: 05.04.2017

Gościem TVP3 Wrocław jest Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Źródło: TVP Wrocław, 05.04.2017 r.

Rozmowa Dnia: Prof. Antoni Morawski, szef EIT+

Dziś Wrocław oficjalne przekaże rządowi EIT+ (KLIKNIJ I CZYTAJ WIĘCEJ). Na Praczach Odrzańskich pojawi się wicepremier Jarosław Gowin, rektorzy wrocławskich uczelni, będzie tam także Radio Wrocław. Właśnie z centrum badawczego na Praczach Wrocławskich Rozmowa Dnia – naszym gościem był prof. Antoni Morawski, szef EIT +.

Źródło: Polskie Radio Wrocław, 05.04.2017 r.

Oficjalnie: Prof. Antoni Waldemar Morawski nowym prezesem EIT Plus

Od dziś prezesem Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus jest prof. Antoni Waldemar Morawski.W konkursie na szefa EIT, 65-letni chemik z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pokonał dr hab. Joannę Hołub – Iwan i dr hab. Walerego Okulicza – Kozaryna.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 08.02.2017 r.

Nauka i biznes  – współpraca i korzyści

Po fundusze UE warto występować z dobrym partnerem. Projekty B+R  prowadzone wspólnie z organizacją badawczą pomogą w rozwoju firmy. Aby mieć dostęp do supernowoczesnych mikroskopów, firma nie musi ich kupować. Aby móc współpracować z wybitnymi specjalistami w dziedzinie biotechnologii czy nanotechnologii, nie musi ich zatrudniać. Wystarczy, że będzie realizowała projekt z  podmiotem,  który  ma  kadrę  naukową i zaplecze laboratoryjne. Do realizowania swojej podstawowej działalności firmy są przygotowane i prowadzą ją samodzielnie. W badaniach i rozwoju, szukaniu innowacji, potrzebują partnera. Do takiej roli — partnera w rozwoju — znakomicie nadaje się Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Źródło: Puls Biznesu, 31 stycznia 2017 r.

Wynalazek dla ciężarnych zaprowadził ich na giełdę

Wrocław wyrasta na stolicę technologicznych start-upówmedycznych. Większość rozwiązań telemedycznych powstaje tu we współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, które na początku stycznia podpisało list intencyjny ze start-upamiz Ambasadą Kanady. Powstałe w 2007 r. EIT+ ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, przez działanie w obszarze nauki, innowacji i edukacji.

Źródło: Rzeczpospolita, 26.01.2017 r.

Nowy certyfikat bezpieczeństwa nanomateriałów NANO SoP

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ i TÜV SÜD Polska zostali parterami biznesowymi. W ramach współpracy wprowadzą na rynek nowy certyfikat bezpieczeństwa nanomateriałów NANO SoP. Nowy certyfikat to jedyny znak na polskim rynku, który otrzymają producenci nanoproszków oraz firmy z branży chemicznej, kosmetycznej i motoryzacyjnej. Znak jest gwarantem wysokich standardów prowadzenia badań materiałowych w zakładach przemysłowych, zachowania najwyższego bezpieczeństwa procesów pracy z nanomateriałami, a także będzie określał jakość i właściwości fizyko-chemiczne przedmiotowych nanomateriałów.

Źródło: Magazyn Przemysłowy, 17.01.2017 r.

Prof. Antoni Waldemar Morawski zostanie nowym prezesem EIT Plus

Prof. Antoni Waldemar Morawski będzie nowym prezesem EIT Plus. Jego kandydaturę rekomendował prezydentowi Wrocławia powołany do tego zespół kwalifikacyjny.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 26.11.2016 r.

Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 12.04.2017
plusfontminusfontreloadfont