Technologie wytwarzania światłowodów polimerowych

Print Friendly, PDF & Email

Technologie wytwarzania światłowodów polimerowych

Rozwój systemów teleinformatycznych opartych na technologii światłowodowej wymaga zapewniania dużych przepustowości oraz odpowiedniego poziomu usług. W związku z tym, bardzo pożądane jest wdrażanie nowych rozwiązań i technologii usprawniających przesyłanie danych w układach teletransmisyjnych. Aby sprostać tym wymaganiom, parametry włókien światłowodowych powinny być stale ulepszane. Jednym z kierunków rozwoju są polimerowe światłowody mikrostrukturalne, które powinny charakteryzować się m.in. małym tłumieniem sygnału optycznego i korzystnymi parametrami mechanicznymi wytworzonego światłowodu.

Zespół badawczy, dzięki długoletniemu doświadczeniu, opracował nowe rozwiązania związane z technologią światłowodową. Oferujemy technologię wytwarzania polimerowych światłowodów mikrostrukturalnych, która obejmuje nową kompozycję polimerową do światłowodów, wrzeciono do polerowania wewnętrznych otworów w preformie oraz metodę otrzymywania metalizowanych włókien.

Oferowana przez nas kompozycja polimerowa pozwala na wytworzenie światłowodów mikrostrukturalnych o bardzo korzystnych parametrach optycznych i mechanicznych. Opracowana kompozycja polimerowa zapewnia niską tłumienność, którą można jeszcze dodatkowo obniżyć dzięki zastosowaniu specjalnego sposobu polerowania otworów preformy przed wyciągnięciem światłowodu. Ponadto, do wytwarzania światłowodów wykorzystuje się kompozyt PMMA o unikatowych właściwościach, który zapewnia najmniejsze straty materiałowe i jednocześnie jest łatwy do modyfikacji. Dodatkowo opracowano również technologię metalizacji światłowodów, która zapewnia otrzymywanie jednorodnych warstw metalicznych o stałej grubości, osadzanych na długich odcinkach światłowodu. Bardzo istotną zaletą opracowanej metody jest możliwość prowadzenia metalizacji w standardowych warunkach otoczenia, co znacznie upraszcza cały proces.

Produkcja włókien światłowodowych do zastosowań telekomunikacyjnych i teleinformatycznych, systemów optycznych i optoelektronicznych, diagnostyki medycznej oraz różnego typu urządzeń czujnikowych opartych na technologiach światłowodowych.

Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 09.05.2016
plusfontminusfontreloadfont