Micela polimerowa do terapii fotodynamicznej nowotworów

Print Friendly, PDF & Email

Micela polimerowa do terapii fotodynamicznej nowotworów

Terapie przeciwnowotworowe muszą charakteryzować się wysoką specyficznością, uzupełnianą możliwie najmniejszymi działaniami niepożądanymi. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest opracowywanie nowych systemów dostarczania leków, opartych na nanocząsteczkach, liposomach i micelach.

Nasi naukowcy opracowali prosty i niskokosztowy sposób otrzymywania wysoce stabilnych i jednorodnie zdyspergowanych micel o małych rozmiarach, wypełnionych substancjami fotoaktywnymi, odpowiednimi do terapii przeciwnowotworowych. Środek przeciwnowotworowy w micelach jest aktywowany falami o długości z zakresu między 600-1000 nm (okno fototerapeutyczne), a więc w zakresie, w którym światło ma zdolność penetracji w głąb tkanek. W związku z tym oferowane nośniki są bezpieczne w warunkach fizjologicznych.

Micele wykazują wysoką monodyspersyjność i mały rozmiar (20 nm). Dodatkowo, są one wysoce stabilne, co jest niezbędne przy podawaniu ich donaczyniowo. Skuteczność antynowotworowa terapii micelami wynika z niskiej cytotoksyczności ogólnej i wysokiej fototoksyczności wobec komórek rakowych. Co więcej, sposób syntezy micel jest niedrogi i wydajny.

  • Terapia przeciwnowotworowa
  • Uniwersalne nośniki leków
Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 06.05.2016
plusfontminusfontreloadfont