Dioda superluminescencyjna

Print Friendly, PDF & Email

Dioda superluminescencyjna

Do chwili obecnej, najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane półprzewodnikowe emitery światła to diody elektroluminescencyjne (LED) oraz diody laserowe (LD), które ze względu na odmienne właściwości optyczne mogą być stosowane w różnych branżach przemysłu. Jednak w przypadku niektórych urządzeń optoelektronicznych, takich jak żyroskopy światłowodowe lub optyczne tomografy koherencyjne, wymagana jest jednocześnie wysoka koherencja przestrzenna światła oraz niska koherencja czasowa. Wymagania te spełniają diody superluminescencyjne (SLD), łączące w sobie zalety diod LED oraz LD.

Przedmiotem oferty jest technologia wytwarzania diod superluminescencyjnych emitujących promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu niebiesko-fioletowego, o zwiększonej chropowatości powierzchni zwierciadła, dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy antyrefleksyjnej.

Oferowana technologia umożliwia wytworzenie diody charakteryzującej się lepszymi parametrami optycznymi w porównaniu do obecnych na rynku, a w szczególności zwiększoną mocą optyczną do 200 mW, sprawnością emisji światła 1W/A oraz niską koherencją czasową. Właściwości te zapewniają lepszą jakość obrazu, gładsze widmo emisji i zwiększoną ekstrakcję światła z przyrządu. Dzięki zredukowaniu liczby procesów technologicznych potrzebnych do wytworzenia produktu końcowego, technologia jest tańsza w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami.

Proponowane rozwiązanie może znaleźć zastosowanie jako źródła światła widzialnego do zastosowania w branżach takich jak: optoelektronika, fotonika, telekomunikacja światłowodowa, techniki projekcyjne, mikroskopia fluorescencyjna, czy optyczna tomografia koherencyjna.

Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 09.05.2016
plusfontminusfontreloadfont