KAPITAŁ NA PRZYSZŁOŚĆ – podziel się umiejętnościami! ESK 2016 na wrocławskich Praczach Odrzańskich

Print Friendly, PDF & Email

KAPITAŁ NA PRZYSZŁOŚĆ – podziel się umiejętnościami! ESK 2016 na wrocławskich Praczach Odrzańskich

W sobotę 27 sierpnia br. rozpocznie się w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ cykl sobotnich wydarzeń w ramach programu „Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pierwsze wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kapitał na przyszłość – podziel się umiejętnościami”.

„Kapitał na przyszłość – podziel się umiejętnościami” to jednodniowy piknik, który odbędzie się w otwartej przestrzeni Kampusu Pracze EIT+. W tym dniu lokalni i ponadlokalni rzemieślnicy, domowi majsterkowicze, osoby o oryginalnej profesji podzielą się swoimi umiejętnościami zawodowymi z mieszkańcami Wrocławia i okolic. W ten sposób zostanie utworzonych 30 stanowisk, przy których każdy będzie mógł nauczy się m.in. gry w szachy, szycia, sztuki makijażu, dowiedzieć się, jak zakleić dziurę w dętce od roweru, skorzystać z wiedzy doświadczonego grafika komputerowego, skonsultować swój pomysł na uzyskanie grantu oraz poznać tajemną wiedzę budowania marki. Wymiana wiedzy obejmować będzie także umiejętności związane z użytkowaniem technologii, tworzeniem tzw. nowych mediów oraz przetwarzaniem starych, by stworzyć nowe ich zastosowania. Będzie można nauczyć się konkretnych, ogólnodostępnych programów i aplikacji oraz poznać podstawy tworzenia podcastu etc. Idea projektu zasadza się na obrocie wiedzą jako największą wartością, jaką człowiek może przekazać drugiemu człowiekowi budując tym samym kapitał na przyszłość.

Jak to działa?

Warsztaty podzielone będą na ogólnodostępne i takie, które będą wymagały wcześniejszych zapisów. Na wybrane warsztaty można się zapisywać poprzez adres e-mail: kapitalnaprzyszlosc@gmail.com podając nazwę warsztatu w tytule.

Na wejściu do Kampusu Pracze czekać będzie na uczestników mapka z instrukcją działania, która ułatwi orientację w terenie i będzie pomocą podczas pozyskiwania jak największej ilości punktów za odwiedzone stanowiska – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. – Każdy zaliczony warsztat równać się będzie małemu stempelkowi lub małej naklejce. Jeżeli komuś uda się zebrać wszystkie i odwiedzi większość stanowisk, otrzyma nagrodę – pakiet 4 unikalnych naklejek.

Coś dla ciała i duszy!

W tym dniu na Praczach Odrzańskich będziemy mogli znaleźć również coś dla duszy i ciała. Tło muzyczne wydarzenia zapewni nam bowiem kreatywna platforma muzyczna TONY, słodkie ciasta zjemy od Mam Wypieki, spragnieni znajdą wytchnienie odwiedzając Czarny Deszcz, który będzie parzył kawę i sprzedawał chłodne, orzeźwiające napoje, a głodni znajdą pyszne przekąski od Machina Organika z ulicy Ruskiej we Wrocławiu. Dodatkowo będzie można posiedzieć w przepięknym otoczeniu i odpocząć, a na koniec dnia o godz. 19.30 rozpocznie się seans w kinie letnim. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany film „Kongres” (reż. Ari Folman, 2011 rok, 122′).

Kino letnie na Praczach Odrzańskich

Film „Kongres” to długo oczekiwana, wizjonerska produkcja oparta na motywach Kongresu futurologicznego Stanisława Lema. W roli głównej występuje Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Paul Giamatti, Jon Hamm i Danny Huston. Reżyserem filmu jest AriFolman, który ma w swoim dorobku nominowany do Oscara film „Walc z Baszirem”. Za stronę wizualną filmu odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało polskie Orange Studio. W „Kongresie” zacierają się granicę między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana”, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. „Kongres” to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

Dodatkową zachętą do odwiedzenia letniego kina na Praczach Odrzańskich może być fakt, że organizatorzy wydarzenia zapewnili w tych dniach transport. W każdą sobotę, od 27 sierpnia do 24 września br., o godz. 18.45 na parkingu poziemnym Narodowego Forum Muzyki będzie czekał na mieszkańców Wrocławia bezpłatny autobus, który zawiezie i odwiezie z powrotem chętnych kinomanów – informuje Marek Drabczyk, koordynator ds. rozwoju Kampus Pracze.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Do zobaczenia będą stoiska:

 • Pucybuty
 • Warsztaty sitodruku – Agabrwi
 • TONY
 • Czarny Deszcz
 • Mchy i Paprocie
 • Keep Away From Fire
 • Nailodrze

Warsztaty, na które obowiązują zapisy pod adresem kapitalnaprzyszlosc@gmail.com.

Warsztat TONY

SZTUKA ZABAWY Z DZWIEKIEM (2X6 OS.)
DJ’ing – sztuka zabawy dźwiękiem. Warsztaty mają na celu przybliżyć historię i różnorodność DJ’ingu w ciekawy i interaktywny sposób. Uczestnicy i uczestniczki poznają podstawowe techniki DJ’skie na różnych gatunkach muzycznych i przy pomocy winylowych płyt.

NAGRYWANIE ŚWIATA (2 X 6 OSÓB)
NAUKA NAGRYWANIA PODCAST. Podcast to coś więcej niż plik mp3 umieszczony
w internecie, który można „kliknąć” i posłuchać przez komputerowe głośniki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym czym jest podcast i jak go zrobić weź udział w tym warsztacie.

Warsztat Masz Ci Los – Malowanie i ubieranie

MASZ CI LOS -WIZAŻ ( 5 X 2 OSOBY OSÓB)
Chcesz umieć zrobić sobie spoko oko albo wykonturować twarz jak Kim Kardashian? Podczas krótkich indywidualnych warsztatów makijażowych wizażystka podpowie który pędzel jest do czego i jak go używać żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Warsztat Czarny Deszcz

KAWOWY CUPPING (2X 6 OSÓB)
Kawa dobra i zła, czyli jak to obiektywnie ocenić – cupping otwarty. Testujemy kawy, opowiadamy sobie o ich smakach, aromatach i pochodzeniu.

Warsztat Keep Away From Fire

SZYCIE (4X 3OSOBY)
Szycie małych toreb i plecaków – drugie życie spadochronu

Warsztat PANATO

UPCYCLING (2 X 6 OSÓB)
Upcykling/recykling z wykorzystaniem materiałów tekstylnych i reklamówek foliowych. Warsztat polegać będzie na przygotowaniu ze starych reklamówek oryginalnego materiału poprzez zgrzewanie ich wysoką temperaturą. Tak otrzymany materiał będzie wykorzystany do tworzenia różnorodnych przedmiotów domowego użytku oraz akcesoriów modowych typu saszetka, kosmetyczka czy portfel. Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną inne techniki oraz pomysły, jak przetworzyć resztki materiałowe i dodatki pasmanteryjne, aby uzyskać funkcjonalne i dizajnerskie gadżety codziennego użytku.

Warsztaty ogólnodostępne przez cały dzień trwania projektu:

 • warsztat rowerowy,
 • warsztat z plecenia wianków i układania bukiecików (Mchy i Paprocie)
 • warsztat z majsterkowania,
 • warsztat zielarski
 • warsztat modelarski,
 • warsztat fotograficzny (Fotografia Architektury Maciej Lulko),
 • warsztat z naprawiania i czyszczenia butów (Pucybuty),
 • warsztat z pozyskiwania grantów (Alicja Krzyszczak),
 • warsztat warcabowo-szachowy (Karolina Maria Tymiak),
 • warsztat z brandingu (Maciej Piotrowicz),
 • warsztat z parzenia kawy, (Czarny Deszcz),
 • warsztat z robienia słodkości wegańskich (Machina Organika),
 • warsztat graficzny (Ania Rzymyszkiewicz),
 • warsztat „naprawianie motoru”
 • warsztat pierwszej pomocy,
 • warsztat manicure (Nailodrze),
 • oprowadzanie po praczach (Łukasz Hudziec z FREE walking TOUR Wroclaw)
 • warsztat sitodruku (Warsztaty sitodruku – Agabrwi)

Czas trwania
Piknik będzie trwał od godz. 12.00 do 19.00:

 • 12.00 – 19.00 – warsztaty
 • 12.00 – 14.00 – brunch na Praczach, zafunduj sobie drugie śniadania w nietypowym miejscu
 • 19.30 – 21.30 – kino letnie: film „Kongres” (reż. Ari Folman, 2011, 122′)

Miejsce

 • Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147 Wrocław
 • Warsztaty oraz brunch – na dziedzińcu pomiędzy budynkiem nr 2 i 3
 • Kino letnie – na dziedzińcu / parkingu za budynkiem nr 4

Dojazd

 • Autobus 103 z Placu Jana Pawła II
 • Pociąg (z Wrocław Główny na Wrocław Pracze – (to ok 17 minut jazdy!) koniecznie sprawdźcie rozkład!
 • Organizatorzy zapewnią też transport z centrum miasta na seanse kina letniego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!

Informacje dodatkowe

Program Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 kuratorską opieką objął red. Edwin Bendyk. Głównym założeniem projektu jest wspólne poszukiwanie przez mieszkańców Wrocławia i gości Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odpowiedzi na pytania o przyszłość. Ma być on pretekstem do zastanowienia się jak będą wyglądać miasta i jak będzie się w nich żyło mieszkańcom. Harmonogram „Miasta przyszłości/Laboratorium Wrocław” zawiera także liczne konferencje, debaty, spotkania, hackatony, webinaria, wystawy, warsztaty m.in. dotyczące innowacji społecznych oraz pokazy filmowe. Twórcy projektu myślenie o przyszłości będą również inicjować, zapraszając mieszkańców miasta do wspólnych działań, dyskutując na temat futurystycznych idei i prezentując działa twórców wyprzedzających swe czasy o całe dziesięciolecia. W ramach działań w Kampusie Pracze zorganizowany zostanie cykl 5 sobotnich wydarzeń oraz konferencja naukowa „Człowiek Antropocenu”, podczas której spotkają się wiodące osobowości światowej futurologii. Natomiast sobotnie pikniki wypełnione będą atrakcjami dla wszystkich m.in. warsztatami, targami śniadaniowymi i projekcjami filmów. Wydarzenia rozpoczną od 27 sierpnia i będą trwały aż do 24 września br. – Włączyliśmy się w „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław”, ponieważ EIT+ prowadząc zaawansowane badania i pracując nad nowymi technologiami, wyprzedza teraźniejszość o krok i funkcjonuje de facto w przyszłości. Mamy również nadzieję, że program kulturalny ożywi i wzbogaci życie społeczne w tej części naszego miasta – komentuje Klaudia Piątek, rzecznik prasowy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

Osoba do kontaktu:

Klaudia Piątek
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
tel. +48 519 186 532
klaudia.piatek@eitplus.pl

Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 23.08.2016
plusfontminusfontreloadfont