Finał europejskiego programu The Journey

Print Friendly, PDF & Email

Finał europejskiego programu The Journey

Poznaliśmy finalistów kolejnej edycji programu The Journey, którego celem było wyłonienie innowacyjnych” zielonych projektów”.

To już 2 edycja programu, która miała swój finał we Wrocławiu. Gościliśmy młodych naukowców z Berlina i Walencji w kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – partnera Climate-KIC przy realizacji The Journey.

Program The Journey skupia się na przekazaniu najnowszej dostępnej wiedzy, dotyczącej zmian klimatycznych oraz najlepszym treningu biznesowym, dając młodym i ambitnym studentom z całej Europy możliwość zdobycia niepowtarzalnej wiedzy. Ostatni, finałowy tydzień szkolenia to przygotowanie biznes planu i zaprezentowanie go w czasie trzy minutowego wystąpienia przed Jury, złożonym z przedstawicieli funduszy inwestycyjnych i coachów biznesowych . – tłumaczy Sebastian Pucułek, Specjalista ds. koordynacji Projektów Edukacyjnych w Climate-KIC.

Finałowy dzień, w którym uczestnicy przedstawili swoje innowacyjne pomysły biznesowe odbył się 6 sierpnia. Spośród 17 biznesplanów – innowacyjnych „zielonych projektów”, zostało wytypowanych i nagrodzonych pięć, w następujących kategoriach:

Nagrodę za najlepszy biznes plan otrzymała grupa Pee for Passion, która zaprezentowała pomysł wytwarzania energii energetycznej z moczu zebranego na festiwalach muzycznych, poprzez dostarczanie specjalnie przystosowanych do tego pisuarów.

Nagrodę za najlepszy pomysł otrzymała grupa: Meta Lab, która chce produkować suplementy paszowe, które zmniejszą emisję metanu, wytwarzanego przy fermentacji jelitowej bydła, o około 37%..

Nagrodę za najlepszą prezentację otrzymała grupa Climate Create, która uruchomiła portal „Nexus Online”, pozwalający naukowcom dzielić się i sprzedawać swoje najnowsze bazy danych.

Nagrodę publiczności The Journey 1 otrzymała grupa Lotus z Walencji, która opracowała samoczyszczącą powłokę, inspirowaną specyficznymi właściwościami powierzchni kwiatu lotosu. Powłoka ta zapobiega gromadzeniu się osadów, redukując tym samym roczne koszty energii o 10% a roczną emisję CO2 w sektorze IT o blisko 9%.

Nagrodę publiczności The Journey 2 otrzymała grupa Chirps z Berlina , która opracowała przepis na wrapsy i napoje, w 100% bezpieczne i bogate w składniki odżywcze, oparte głównie na owadach.

Journey, to podróż, która nie kończy się po 5 tygodniach. Projekty, spotkania, doświadczenia i przyjaźnie rozwijają się do dziś. Nigdy nie pomyślałabym, że chwila w której zaproponowałam swój pomysł na biznes, przerodzi się w tak poważną inicjatywę. – wspomina Anna Suchy, uczestniczka zeszłorocznej edycji the Journey, pomysłodawczyni biznesu, którego głównym celem jest waloryzacja odpadów biomasy przy produkcji kawy. Climate-KIC stworzył nam wspaniałe warunki do dalszego rozwoju projektu zaraz po zakończeniu Journey. Dzięki Climate-KIC i jego różnych oddziałach, możemy współpracować ze sobą będąc obecni w różnych krajach (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), mamy ciągły dostęp do różnych źródeł pomocy ze strony naukowej i biznesowej. – kontynuuje Anna Suchy.

Aby wziąć udział w The Journey należało zarejestrować się na oficjalnej stronie
www.climate-kic.org. Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu programu dostępne są również na stronach biura Climate-KIC we Wrocławiu: www.climate-kic.org.pl.
Zarówno w tym, jak i w poprzednim roku liczba kandydatów przewyższyła liczbę dostępnych miejsc.

ORGANIZATORZY #theJourney2015
Climate-KIC (Regionalne Centrum Innowacji Dolny Śląsk)
www.climate-kic.org.pl

Autor: , Opublikowano: 11.09.2015
plusfontminusfontreloadfont