Wrocław. Między Bangalore a Palo Alto. Czy można zadekretować innowacje?

Print Friendly, PDF & Email

Wrocław. Między Bangalore a Palo Alto. Czy można zadekretować innowacje?

W dniu 26 kwietnia 2016 na portalu Wszystko Co Najważniejsze ukazał się artykuł pt. Wrocław. Między Bangalore a Palo Alto. Czy można zadekretować innowacje?, którego autorem jest Krzysztof Sachs – Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Wszystko Co Najważniejsze jest platformą poglądów, koordynowaną przez Instytut Nowych Mediów, gdzie publikują naukowcy, artyści, politycy, dyplomaci, prawnicy, menedżerowie, liderzy opinii czy społeczni innowatorzy, wśród których można wymienić m.in. Anne Applebaum, Klaus Bachmann, prof. Andrzej Blikle, Michał Boni, Zbigniew Brzeziński, prof. Norman Davies, prof. Michał Kleiber, Katarzyna Kolenda-Zalewska, Stephen Mull czy Anna Streżyńska. Portal zawiera ich niebanalne teksty, analizy, ekspertyzy, reportaże, zdjęcia i obrazy, przez co, stawiając na jakość publikacji i autorytet autorów, w oryginalny sposób przedstawia rzeczywistość oczami intelektualistów, poddając pod rozwagę ich poglądy oraz spojrzenie na otaczający nas świat, inicjując debaty oraz wymianę myśli.

W tym szacowny gronie znalazł się także Krzysztof Sachs – Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który opublikował artykuł pt. Wrocław. Między Bangalore a Palo Alto. Czy można zadekretować innowacje? Zbiór rozważań traktuje o przyjętej wiele lat temu strategii Wrocławia, która konsekwentnie wdrażana stała się przykładem stabilnego rozwoju miasta. Analizując inne aglomeracje K. Sachs przedstawia dynamiczny rozwój Wrocławia i argumenty jakie za tym stoją. Stawia tezę, że konsekwencja, jasna wizja i upór w realizacji przyjętej strategii spowodowały znaczące przesuniecie percepcji Wrocławia na „skali ważności polskich miast”, jako miasta bardzo dynamicznego i otwartego.

_LGI1956Jako główny element sukcesu autor podje jakość i styl uprawiania lokalnej polityki, której istotą był autentyczny rozwój miasta, a nie dbałość o zmontowanie większościowej koalicji. Kluczowe znaczenie dla sukcesu miasta miała też dbałość polityczna o jego gospodarkę, przez co rozumie się otwartość władz na zagranicznych inwestorów oraz przemyślana strategia ich przyciągania. Postawiono też na korelację z wrocławskim środowiskiem akademickim, co zaowocowało planem pn. „Wrocław w perspektywie 2020 plus” przyjętej przez Radę Miasta w 2006 r. Wzorem prężnych gospodarek świata, gdzie połączenie nauki i biznesu jest jednym z kluczowych czynników sukcesu, Wrocław zwrócił się ku teorii „klasy kreatywnej” Richarda Floridy, która wskazuje naturalne koło zamachowe nowoczesnych miast, złożone trzech czynników: Talentu, Tolerancji i Technologii.

Co z tego wniknęło, jak wpłynęło na Wrocław, dlaczego pisze o tym Wiceprezes EIT+ i jak się ma do tego plan Premiera Morawieckiego? Polecamy lekturę artykułu na portalu Wszystko Co Najważniejsze.

Obrazek wyróżniający fot. Janusz Krzeszowski, https://500px.com/januszkrzeszowski.
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 02.05.2016
plusfontminusfontreloadfont