Wrocław miastem dobrych praktyk – szósty Kongres Regionów

Print Friendly, PDF & Email

Wrocław miastem dobrych praktyk – szósty Kongres Regionów

Trwa szósty Kongres Regionów – ogólnopolskie spotkanie samorządowców, którzy zastanawiają się nad rozwojem swoich miast. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ było w tym roku partnerem panelu „Miasta atrakcyjne dla biznesu”.

W jaki sposób zwiększyć atrakcyjność polskich miast, czy nadal należy stawiać na rozbudowę infrastruktury, co przyciąga inwestorów i w jaki sposób zwiększyć miejsca pracy, na te oraz inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu „Miasta atrakcyjne dla biznesu”, w którym wzięli udział m.in.: Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Rzeszów Tadeusz Ferenc, polski ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber, Przewodniczący Krajowej Izby Gospodarczej Zenon Kiczka, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego w PARP Joanna Nowakowska oraz p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Patrycja Radek.

Wrocław stawia na rozwój innowacji. Od ponad dekady konsekwentnie wdraża system wspierania gospodarki opartej na wiedzy. Dzięki takiemu myśleniu udało się m.in. utworzyć Wrocławskie Centrum Badań EIT+, czyli pierwsze polskie centrum badawczo-rozwojowe typu RTO (Research and Technology Organisation), które posiada kompleksową infrastrukturę badawczą oraz profesjonalny zespół naukowy i biznesowy, po to, by tworzyć projekty badawcze o charakterze aplikacyjnym na zlecenie firm. – rozpoczęła dyskusję Patrycja Radek, która w czasie krótkiej prezentacji opowiedziała o schemacie działania centrum.

Nie wszyscy uczestnicy rozmowy byli jednak zgodni z taką wizją rozwoju miast. Widoczne były przede wszystkim różnice pomiędzy dużymi, a małymi aglomeracjami, które cały czas borykają się z brakiem rozwiniętej infrastruktury, wysokim bezrobociem i emigracją do większych miast.

Rzeczywistość skrzeczy. Brakuje miejsc pracy. Takie centra są dla liderów, ale pozostałe polskie miasta nie są gotowe na innowacje – podkreślał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. – Często wybieramy inwestorów, którzy po prostu oferują miejsca pracy, bo cały czas wygrywamy jakością świadczonej pracy.

Takiego samego zdania był Burmistrz Jawora Emilian Bera. – Małe miasta nie będą konkurowały z dużymi aglomeracjami, muszą mieć własną strategię. Ona często opiera się na poszukiwaniach dużego inwestora, który zapewni nowe miejsca pracy i zminimalizuje odpływ ludzi do stolicy regionu. W tym wypadku infrastruktura drogowa jest dla mnie kluczowa.

Prezydenci większych i świetnie funkcjonujących miast przekonywali jednak, że zarządzanie nowoczesnym i otwartym na nowe inwestycje miastem, to nie tylko dobra cena gruntów. – Miasto prowadzi się jak firmę, ważne są relacje biznesowe i sposób, w jaki się je rozwija oraz podtrzymuje. Dla mnie liczy się perspektywiczne, systemowe myślenie oraz elastyczność – zapewniał Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszów, który został laureatem tegorocznej edycji rankingu Newsweeka N15.

Prelegenci reprezentujący środowisko biznesowe zauważyli również, że dzisiaj na pierwszy plan wysuwa się człowiek. Otwarte myślenie, kapitał społeczny, umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach, inteligencja, wykształcenie, kwalifikacje, umiejętność współpracy, zaufanie do innych ludzi, to kompetencje, które musimy rozwijać dzisiaj w Polsce, aby nasz kraj po 2020 roku nie stanął w miejscu, a nasze miasta nadal były atrakcyjne dla światowego przemysłu.

W czwartek na Kongresie Regionów można było posłuchać również amerykańskiego profesora Richarda Floridy, autora teorii „klasy kreatywnej”.

Podczas Kongresu wręczono wiele nagród. Samorządami najbardziej przyjaznymi biznesowi w rankingu czasopisma „Forbes” okazały się: Lesznowola, Zielona Góra, Rzeszów oraz Warszawa. Wrocław był trzeci w kategorii dużych miast. To pierwsza wrocławska edycja spotkania. Poprzednie były organizowane w Świdnicy. Organizatorem Kongresy jest Ringier Axel Springer Polska oraz Wrocław.

Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 18.06.2015
plusfontminusfontreloadfont