Miasto Przyszłości/ Laboratorium Wrocław

Print Friendly, PDF & Email

Miasto Przyszłości/ Laboratorium Wrocław

PROJEKT ZAKOŃCZONY 30 października 2016.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, realizowało projekt „Człowiek Antropocenu”, będący składową projektu Miasto Przyszłości/ Laboratorium Wrocław, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorem projektu był Edwin Bendyk.

Ramy merytoryczne projektu lokowały się w futurystyce i problematyce zarządzania przyszłością. Ich rozwinięciem były pojęcia takie jak postęp, wzrost, rozwój, dynamika globalizacji oraz nowy ład światowy, który poprzez rozwój technologii ulega znaczącym modyfikacjom. Te pojęcia uzupełnione spojrzeniem przez pryzmat ludzkiej aktywności, która tworzy z nimi swoisty geosystem funkcjonujących pokoleń, kultur i religii.

Jednym z głównych terminów, wyłaniających się z komplikacji powyżej opisanych pojęć jest antropocen, definiowany jako nowa era życia i funkcjonowania człowieka, w kontekście szybkiego rozwoju. Obszary brane pod uwagę to:

  • nowa era sposobu egzystencji i wpływu człowieka na środowisko (i vice versa)
  • nowa era sposobu i egzystencji człowieka z ultranowoczesną technologią (i vice versa)
  • nowa era kształtowania się relacji międzyludzkich w kontekście wpływu zmieniającego się środowiska i galopującego rozwoju technologii
  • nowa era przepływu kulturowego w kontekście ruchów społecznych, ale także zagrożeń

Projekt „Człowiek Antropocenu” składał się z 3 aktywności:

  1. Eventów sobotnich „Odkryj przyszłość”

Termin: 27.08.2016, 03.09.2016, 10.09.2016, 17.09.2016 24.09.2016

Miejsce: Kampus Pracze, siedziba Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147, Wrocław

  1. Wystawy „Body”

Termin: 15.09-15.10.2016

Miejsce: Pasaż Pokoyhofa, ul. Św. Antoniego 2/4

  1. Międzynarodowa konferencja naukowa pn. Człowiek antropocenu

Termin: 15-16.10.2016

Miejsce: Kampus Pracze, siedziba Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147, Wrocław

Główny cel projektu „Człowiek Antropocenu” korespondował z celem całego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którym było kształtowanie zrozumienia społecznego, że kultura mieści się w rozumieniu nowoczesnej polityki rozwoju, a realizacja działań kulturalnych podnosi kompetencje społeczne, czym przyczynia się do długofalowego procesu budowania kapitału społecznego i intelektualnego Europy. Bowiem ideą Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków.

Eventy sobotnie „Odkryj przyszłość”:

Termin: 27.08.2016, 03.09.2016, 10.09.2016, 17.09.2016 24.09.2016

Miejsce: Kampus Pracze, siedziba Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, ul. Stabłowicka 147, Wrocław

Szczegółowy harmonogram:

27.08.2016 g.12.00-19.00

KAPITAŁ NA PRZYSZŁOŚĆ. Produkcja konsumpcja- Podziel się umiejętnościami!

Podzielmy się swoimi umiejętnościami. Przyjdź i zobacz jak zdolni są Twoi sąsiedzi! Wymień się wiedzą – to ogromny kapitał na przyszłość!

03.09.2016 g.12.00-19.00

FORMA PRZYSZŁOŚCI. Ciało- Ćwicz i żyj oryginalnie!

Zobacz, jak funkcjonuje Twoje ciało podczas intensywnego ruchu. Poznaj niestandardowe dyscypliny sportowe, nabywając wiedzę m.in. o niecodziennych igrzyskach World Games, które już w niedalekiej przyszłości odbędą się we Wrocławiu!

10.09.2016 g.12.00-19.00

ENERGIA PRZYSZŁOŚCI. Poznaj nowe źródła energii!

Całodzienny festyn pod patronatem firmy Fortum, pozwoli poznać Ci nowoczesne formy energii odnawialnej, która, w przyszłości, może zapewnić nam funkcjonowanie na świecie!

17.09.2016 g.12.00-19.00

DROGA DO PRZYSZŁOŚCI (design thinking)/ZABAWY PRZYSZŁOŚCIĄ (piknik rodzinny)

Poznaj Design Thinking – nowatorską metodę tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Przyjdź na warsztaty i dołącz do interdyscyplinarnego zespołu, a w przerwie zawsze możesz dołączyć, wraz z całą rodziną, do pikniku naukowego, organizowanego w Humanitarium.

24.09.2016 g.12.00-19.00

DOM Z PRZYSZŁOŚCI. Habitat- dowiedz się jak będziemy żyli w przyszłości! *

*Informujemy, że z przyczyn niezależnych od Organizatora aktywności zaplanowane w dn. 24.09.2016 nie odbędą się. Zapraszamy serdecznie w tym dniu do kina letniego na seans filmu „High-rise” o godz. 19:30

Każda sobota to także:

12:00-14:00 – brunch na Praczach – zafunduj sobie drugie śniadanie w nietypowym miejscu

19:30-21:30 – kino letnie

REPERTUAR KINA LETNIEGO
27.08.2016  | KONGRES, reż. Ari Folman
Kongres to długo oczekiwana, wizjonerska produkcja oparta na motywach Kongresu futurologicznego Stanisława Lema. W roli głównej występuje Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Paul Giamatti, Jon Hamm i Danny Huston. Reżyserem filmu jest Ari Folman, który ma w swoim dorobku nominowany do Oscara film „Walc z Baszirem”. Za stronę wizualną Kongresu odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało polskie Orange Studio.W Kongresie zacierają się granicę między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana”, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości,w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. Kongres to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

03.09.2016 | KOD NIEŚMIERTELNOŚCI, reż. Duncan Jones
„Kod nieśmiertelności” to wzorcowy film science-fiction. Główny bohater budzi się w pędzącym pociągu, nie wie skąd się tu znalazł i co się dzieje, a na dodatek obok siedzi nieznajoma kobieta. Po zaledwie 8 minutach pociąg eksploduje.Okazuje się, że kapitan Stevens jest częścią ściśle tajnego eksperymentu rządowego pod kryptonimem. „Kod nieśmiertelności”, który pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnich 8 minut jego życia. Wykorzystując program, bohater ma zidentyfikować terrorystę podkładającego bomby w całym Chicago. „Kod Nieśmiertelności” pozwala mu na powrót do momentu na 8 minut przed wybuchem pociągu, za każdym razem w postaci innego człowieka. W ten sposób Stevens zbiera informacje, aby powstrzymać atak i śmierć pasażerów pociągu.

10.09.2016 | MOON, reż. Duncan Jones
Sam Bell pracuje dla firmy LunarIndustries. W ramach kontraktu od 3 lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Jego jedynym towarzyszem jest superinteligentny komputer Gerty. Sam nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią. Raz na jakiś czas otrzymuje jedynie krótkie wiadomości video od swojej ukochanej żony Tess. Misja Sama zbliża się do upragnionego końca. Zanim jednak wybije godzina powrotu na Ziemię, Sam dokona szokującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niego i Gerty’ego w stacji przebywa ktoś jeszcze. Pewnego dnia, podczas prac w terenie, Sam ulega wypadkowi i traci przytomność. Po przebudzeniu zyskuje coraz większą pewność, że stał się obiektem cynicznej manipulacji. Przekonany, że nikomu nie może ufać, zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Krok po kroku zbliża się do odkrycia prawdy, która może się okazać znacznie bardziej niebezpieczna niż podejrzewa.

17.09.2016 | ARKA PRZYSZŁOŚCI, reż. Joon-ho Bong
Rok 2031. Świat przegrał walkę z globalnym ociepleniem. Na Ziemi zapanowała wieczna zima, a życie uległo zagładzie. Jedynymi, którzy przetrwali, są pasażerowie Snowpiercera – pędzącego przez śnieżną zamieć pociągu-miasta poruszającego się dookoła globu dzięki rewolucyjnemu silnikowi potrafiącemu generować napędzającą go energię. Wewnątrz pociągu panuje system klasowy. Bogaci pasażerowie luksusowych wagonów żyją na koszt biednej większości. Wystarczy iskra, by doszło do rewolucji.

24.09.2016 |HIGH – RISE, reż. Ben Wheatley
W poszukiwaniu spokoju i anonimowości doktor Robert Laing wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać wszelkie kaprysy londyńskiej elity.Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają najmniejszego zamiaru zostawić go w spokoju. Mężczyzna staje się świadkiem i uczestnikiem niezdrowej rywalizacji, która opanowuje wszystkich mieszkańców. Stopniowo pełen przepychu, zakrapianych imprez i szalonych orgii raj zmienia się w prawdziwe piekło, a do uporządkowanego świata wkracza chaos, bezprawie i przemoc.
Minie dużo czasu, zanim Robert Laing poczuje się tam jak u siebie.

Repertuar – TBC

 

Wystawa „Body”

Miejsce: Pasaż Pokoyhofa, ul. Św. Antoniego 2/4

Kurator: Dorota Stępniak

Data: 15.09-15.10.2016

Koncepcja wystawy:

Nasza teraźniejszość́ to nieustanne myślenie o przyszłości, planowanie, ciągłe przekraczanie granic, dążenie do doskonałości, długowieczności i nadludzkości. Postęp technologii, równy dostęp do wiedzy, coraz mniejsza ilość tematów tabu to określa naszą współczesność, ale ma też ogromny wpływ na naszą przyszłość. Dziś zestawiamy prawdziwych siebie z kreowanym przez nas własnym wizerunkiem. Nigdy nie żyliśmy tak dynamicznie i tak szybko nie musieliśmy podejmować decyzji przystosowując się do ciągłych zmian. Mimo życia w sieci kontaktów i ciągłego bycia w zasięgu, nigdy dotąd nie czuliśmy takiego zagubienia i doskwierającej samotności w podejmowanych przez nas działaniach. Coraz więcej pytań zadajemy śmiało podważając dotychczasowe modele życia, pracy, jedzenia i rodziny.

Na przestrzeni przeszło sześćdziesięciu lat liczba ludności na ziemi wzrosła ponad dwukrotnie. Raptowny skok zaludnienia w 1950 roku był powiązany z intensywnym rozwojem rolnictwa zapoczątkowanym przez upowszechnienie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, jak również postępującą rewolucją przemysłową. Ta druga miała znaczący wpływ na przyrost zawartości cieplarnianego dwutlenku węgla owocując skokiem średniej temperatury ziemi. Powyższe zmiany stały się jedną z propozycji ram czasowych na początek Antropocenu, epoki w której to człowiek ma znaczący wpływ na otaczającą go naturę i zachodzące w niej zmiany. Zmiany, które zachodzą nie są wprowadzone świadomie, są jedynie konsekwencją kolejnych podejmowanych przez ludzkość kroków związanych z rozwojem przemysłu, technologii i medycyny. Dotychczas eony, ery, okresy i epoki wyznaczali naukowcy w oparciu o badania geologiczne, tym razem pojęcie to zostało wygłoszone przez chemika atmosfery i noblistę Paula Crutzen`a w 2000 roku, co pokazuje jak dynamicznie żyjemy i że coraz częściej mówimy o przyszłości jako czymś co jest bardzo namacalne.

Szybkość zachodzących procesów niesie za sobą zarówno dużo nadziei jak i obaw. Co jest etyczne? Na ile można nas monitorować? Co jest publiczne a co prywatne? Kto do jakich danych na nasz temat powinien mieć dostęp? Na ile możemy siebie kształtować? Na ile możemy wpływać na budowę naszego ciała? Na ile powinniśmy modyfikować otaczający nas świat? Zagadnień przed którymi staje człowiek Antropocenu jest wiele, dlatego prezentowana wystawa skupia się wokół osi Ciało – tego jak jest postrzegane dziś, co dla nas znaczy, na co mu pozwalamy, jak je modyfikujemy, jak zmieniamy jego właściwości, co nas w nim fascynuje? Zadaje pytanie co kreuje naszą samoświadomość, jakich skrótów używamy by mieć namiastkę korzeni.

Człowiek jeszcze nigdy nie miał takiego wpływu na świat, a świat który wykreował jeszcze nigdy nie zadał mu tyle pytań o moralność, etyczność, zaufanie, relacje, możliwości, sposób życia i wpływ technologii.

Wystawa Body, to zbiór zjawisk które są zastanawiające z perspektywy dziś i które będą kształtować najbliższe lata. Jak postrzegać ciało, jak je wykorzystywać, czym jest, jak je można zmodyfikować? Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć odwiedzający ekspozycję. Wystawa prezentuje zbiór możliwości jak i zagrożeń.

Wystawa to interdyscyplinarny projekt gromadzi artystów, projektantów, fotografów i dokumentalistów, a także jest zbiorem dostępnych produktów i konceptów designu spekulatywnego.

Zakończyła się w dn. 15.10.2016 finisażem, połączonym z finałowym spektaklem projektu ‚proCIAŁO’ z osobami niewidomymi.

Międzynarodowa konferencja naukowa Człowiek antropocenu

Miejsce: Kampus Pracze, siedziba Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, Stabłowicka 147, Wrocław

Kuratorzy konferencji: Edwin Bendyk, Andrzej W. Nowak, Dorota Stępniak

Data: 15-16.10.2016

Konferencja „Człowiek Antropocenu” wieńczyć będzie blok programowy „Człowiek Antropocenu” programu „Miasto Przyszłości/ Laboratorium Wrocław” realizowany w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Blok ten, na który złożą się działania animacyjne, popularyzacyjne i artystyczne, poświęcony będzie dyskusji epokowej zmiany antropologicznej: uznaniu, że człowiek jest głównym czynnikiem zmian o zasięgu geoekosystemowym, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w żywym ekosystemie i procesach klimatycznych, lecz także w procesach geologicznych.

W 2016 r. najprawdopodobniej w decydującą fazę wejdzie proces naukowego legitymizowania Antropocenu, Grupa Robocza ds. Antropocenu Międzynarodowej Unii Geologicznej ma przedstawić oficjalny raport inicjujący naukową procedurę. Pojęcie antropocenu jest głośno dyskutowane ale też i krytykowane nie tylko w kręgach naukowych. Nowej świadomości ekologicznej towarzyszą ciekawe spory i napięcia, w których wyłania się sposób myślenia i kultura na czasy pełnej odpowiedzialności człowieka za Ziemię. W czasie konferencji chcemy przybliżyć atmosferę tego sporu rozpościerającego się między nauką i kulturą, a także pokazać konkretne pomysły i mniej konkretne wizje życia w Antropocenie. Konferencja będzie miała mieszany charakter, współtworzyć ją będą artyści przygotowujący wystawę „Człowiek Antropocenu” oraz zaproszeni naukowcy i myśliciele.

Zapisz

PASEK_SZARE_TLO

Zapisz

Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 27.07.2016
plusfontminusfontreloadfont