Rok 2014

Print Friendly, PDF & Email

Rok 2014

„W naukowym miasteczku. Większość doktorów ma ok. 30 lat”

W zabytkowych zakładach leczniczych na Praczach Odrzańskich stoją lasery, mikroskopy elektronowe, systemy do sekwencjonowania kodu DNA, maszyny, które rozbijają substancje na cząsteczki – spektometry i inne nowoczesne sprzęty. Wszystko po to, by tworzyć np. wytrzymałe baterie do laptopów, szczepionki, baterie słoneczne, badać komórki rakowe, sprawdzać wytrzymałość materiałów budowlanychWrocławskie Centrum Badań EIT+ powstało, by popchnąć do przodu polską naukę…

Źródło: wroclaw.gazeta.pl

„Naukowiec Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ wyróżniony w konkursie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju”

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło kolejną edycję programu Lider, do którego zgłoszono się aż 240 projektów. Jednym z 36 wyróżnionych naukowców jest dr inż. Michał Nikodem z Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Jego projekt otrzyma wsparcie w wysokości miliona złotych.

Źródło: biznesdolnoslaski.pl

„Miasta potrzebują inteligentnych rozwiązań”

„Szukamy partnerów do tej współpracy, chcemy korzystać z doświadczeń innych firm, ale chcemy je łączyć z firmami wrocławskimi. Uważamy, że są one kreatywne, szukają nowych obszarów swojej aktywności. Mamy parki technologiczne, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, mamy miasto, które się zmienia, i to są obszary naszej współpracy. Chcemy łączyć innowacyjność z pięknem, więc szukamy dobrych partnerów dla realizacji naszych planów” – wyjaśnia Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Źródło: Newseria, lokalizacja.info

„Niesamowity materiał Made in Poland”

Elastyczne, przezroczyste i lekkie perowskity mogą zrewolucjonizować naszą codzienność uzależnioną od energii. Samowystarczalne energetycznie domy to wizja Olgi Malinkiewicz, polskiej badaczki, która pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów… Polka, pracująca dotychczas na Uniwersytecie w Walencji, zdecydowała się na współpracę z laboratoriami Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Źródło: Puls Biznesu, Angora

„Niesamowity materiał Made in Poland”

Elastyczne, przezroczyste i lekkie perowskity mogą zrewolucjonizować naszą codzienność uzależnioną od energii. Samowystarczalne energetycznie domy to wizja Olgi Malinkiewicz, polskiej badaczki, która pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów… Polka, pracująca dotychczas na Uniwersytecie w Walencji, zdecydowała się na współpracę z laboratoriami Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Źródło: Puls Biznesu, Angora

„Firmy potrzebują więcej własnych badaczy”

Tworzenie komórek badawczych wewnątrz korporacji oraz firm uruchamianych przez naukowców realizujących ten sam cel może być dobrą receptą na radykalne zwiększenie w Polsce prywatnych wydatków na prace badawczo-rozwojowe.

Źródło: obserwatorfinansowy.pl

„Jak z Wrocławia uczynić potęgę nauki i biznesu?”

To ludzie są podstawą rozwoju miasta i kraju, to od nich zależy przyszłość Wrocławia. Między innymi o tym, jak należy usprawnić relacje i komunikację międzyludzką na linii nauka – biznes – rząd/samorząd, będziemy dyskutować 23 czerwca we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ oraz Wrocławskim Parku Technologicznym.

Źródło: wroclaw.gazeta.pl

„Najmniejszy Krasnoludek”

Ma tylko 20 mikrometrów wzrostu, czapkę naciągniętą na oczy, długą brodę, a na ramieniu trzyma tajemniczy pierścień dokładnie taki, jak fragment struktury grafenu. Tak w skrócie można opisać krasnoludka, który zadomowił się na ziarnku piasku we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Artykuły ukazały się m.in w:

Internet:
sfora.pl, gazetawroclawska.pl, tech.money.pl, czasdzieci.pl, wroclaw.gazeta.pl,rmf24.pl, wroclaw.pl, mmwroclaw.pl, tuwroclaw.com, wroclaw.naszemiasto.pl,otowroclaw.pl, pik.wroclaw.pl, centrumpr.pl, pressoffice.pl, news.kafito.pl.

Prasa:
Nasze Miasto Wrocław, Głos Szczeciński, Głos Koszaliński, Express Ilustrowany, Polska Gazeta Wrocławska,  Głos Pomorza, Dziennik Wschodni Lubelski.

Radio:
Radio Kolor, Radio Mazwosze, Radio Rekord FM, Radio RMF Classic, Radio RMF FM, Radio Zet.

Telewizja:
TVP 1 (Teleexpress) , TVP Polonia (Teleexpress)

„Raport energetyczny”

Energetyka to jeden z wielkich polskich tematów, o których powinniśmy rozmawiać, ale o których  rozmawia się trudno. Dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym kraju, o energetyce jądrowej i odnawialnej, zaopatrzeniu w prąd i gaz, eksploatacji złóż gazu łupkowego, magazynowaniu paliw itd. musi dotykać kwestii politycznych, prawnych, technicznych, inwestycyjnych, ekologicznych i finansowych. Prace trwają nad polską technologią wydobycia łupków nad którą pracuje Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Raport można przeczytać w tygodniu Polityka z 28 maja.

Źródło: Polityka 
polityka – paliwo polityczne.pdf 

„Szansa dla młodych naukowców”

Takie centra naukowo-badawcze, jak Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o., to przede wszystkim szansa dla młodych naukowców na kontynuację pracy rozpoczętej na uczelniach. O tym nad czym pracują w laboratoriach EIT+ oraz na temat samego projektu „NanoMat – Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” opowiada ostatni odcinek programu „Praca – Biznes – Innowacje” Telewizji Polskiej.

Źródło: Telewizja Polska S.A.

„Centrum Badań EIT+ w europejskim programie ogniw słonecznych”

Do komitetu zarządzającego COST (European Cooperation in the Field of Scientific and Technical Research) wszedł dr inż. Filip Granek, kierownik Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych w Departamencie Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Źródło: Nowy Przemysł

„Nowy unijny pakiet klimatyczny może być szansą, a nie gwoździem do trumny polskiej gospodarki”

O szansach na opracowanie i wprowadzenie nowoczesnych, ekologicznych technologii oraz o celach dotyczących ochrony klimatu opowiadał Cezary Lejkowski – Dyrektor Departamentu Klimatu i Energii we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ w wywiadzie dla Agencji Informacyjnej Newseria Biznes.

Źródło: Newseria Biznes

„Polak doradza w unijnym programie przyszłościowych technologii”

Future and Emerging Technologies (FET), czyli technologie przyszłe i powstające to jeden z najważniejszych programów w ramach Horyzontu 2020. Współprzewodniczącym grupy doradczej FET został prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Źródło: Nowy Przemysł

„Komercjalizacja = dostarczanie wartości Klientowi”

O tym, jakie znaczenie mają coraz częściej popularne sformułowania „tranasfer technologii”, „komercjalizacja”, „transfer wiedzy do przemysłu” oraz na co mogą liczyć firmy, które rozpoczną współpracę z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ można przczytać w najnowszym wydaniu magazynu Horyzonty nr 2(35), luty 2014 Zachodniej Izby Gospodarczej.

Źródło: Horyzonty

„EIT+ chce więcej niż San Leon”

Pod koniec ubiegłego roku irlandzki San Leon poinformował o uzyskaniu z odwiertu Lewino na Pomorzu największego dotychczas w Polsce wypływu błękitnego paliwa. Branża i resort środowiska okrzyknęli ten odwiert przełomowym dla programu poszukiwań gazu łupkowego w naszym kraju. Próbki rdzenia na etapie przygotowania procesu szczelinowania przez United Oilfield Services (UOS) badano we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Źródło: „Puls Biznesu

Nasze serca biją… na alarm!

Blisko połowa młodych osób jest zagrożona chorobami serca! Wrocławski Biobank przeprowadził pierwsze w Polsce badania przesiewowe dwudziesto- i trzydziestolatków – wyniki są niepokojące. Jeśli młodzi ludzie nie zmienią trybu życia, w Polsce za 10-15 lat drastycznie wzrośnie liczba zawałów serca i udarów. Dotąd w Polsce nikt nie badał na taką skalę młodych ludzi. Zdaniem lekarzy to błąd, który może nas w przyszłości wiele kosztować. Amerykanie zbadali czterdziestolatków i zalecili, by badania populacyjne robić w wieku 20 lat, bo jeżeli to zaniedbamy, to potem jest za późno – mówią naukowcy.

Źródło: tvp.pl

Coraz młodsi ludzie mają problemy z sercem

Samochodem na uczelnię, potem krótki spacer na zajęcia, w przerwie papieros i coś na ząb – efekty takiego trybu życia już widać. Wrocławski Biobank wziął pod lupę dwudziesto- i trzydziestolatków. Sprawdzał zagrożenia chorobami serca. Wyniki zadziwiły nawet naukowców. – W tej grupie pond 45% populacji ma podwyższony poziom cholesterolu i LDL, czyli tego złego cholesterolu – informuje dr Łukasz Kozera z Biobanku. A to tylko początek długiej listy elementów, które szwankują w młodych organizmach. Prognoza na najbliższych 10-15 lat to większa liczba zawałów i udarów.

Źródło: regionalna.tvp.pl

„Wytypowano gen, który może mieć wpływ na leczenie raka piersi”

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przu współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ oraz singapurskim Acumen Research Labolatories PTE LTD wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenia raka piersi. Wyniki badań są na tyle obiecujące, że wysłano już wniosek do urzędu patentowego. Prace nad projektem będą kontynuowane.

Źródło: onet.pl

„Czas na pracę, praca na czasie” – Transfer technologii 

Polska coraz więcej wydaje na badania i rozwój oraz wdrażanie nowych technologii. To sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy i nowych zawodów. Takie profesje wymagają specjalistycznej wiedzy, odpowiednich kompetencji i umiejętności.

– Z jednej strony takie osoby muszą rozumieć, czym są technologie, czym są skomplikowane i zawiłe kwestie naukowe, a z drugiej strony muszą umieć przetłumaczyć te informacje na język biznesu. I przede wszystkim ocenić, czy dany projekt, jeżeli zostanie wdrożony, czy będzie opłacalny, czy można go ochronić i czy można uzyskać patent na taki pomysł – wyjaśnia Patrycja Radek, Z-ca Dyrektora ds. Sprzedaży i Marketingu we Wrocławskim Cantrum Badań EIT+.

Badania naukowe są kosztowne, a instytuty badawcze czy uczelnie chcą inwestować w te, które mają potencjał biznesowy i na których można zarobić. Do skutecznego transferu technologii potrzebni są jednak rzecznicy patentowi, specjaliści ds. ochrony własności intelektualnej oraz brokerzy technologii.

Źródło: tvp.pl

„Czas na pracę, praca na czasie”- Biobank

Gromadzenie materiału bioloicznego do badań naukowych, to główne zadanie biobanków. Jedno z niewielu takich miejsc w Polsce i pierwsze na Dolnym Śląsku powstało we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Istnienie tego rodzaju placówek jest natomiast niezbędne dla rozwoju medycyny.

Źródło: tvp.pl

„Patrzę bez obaw na nasz rozwój”

„Patrzę bez obaw na przyszłość i Polski i naszego regionu, ale złożone badania naukowe nie przynoszą wyników w pięć minut” podkreśla prof. Jerzy Langer, Prezes Zarządu EIT+, w wywiadzie dla dwujęzycznego magazynu gospodarczego Biznes Dolnośląski.

Źródło: biznesdolnoslaski.pl

„Platforma Incuvo bryluje na AppStore”

pobraneKatowicki start-up Incuvo mimo krótkiej historii (firma działa operacyjnie dopiero od 2012 r.) już może zapisać na swoim koncie pierwszy sukces. Stworzona przez spółkę gra „Createrria” wkrótce po premierze awansowała na pierwsze miejsce gier z gatunku Adventure (przygodowe) w AppStore.

– Pomysł narodził się przy grillu – zdradza przedstawiciel technologiczny spółki.

W projekt zaangażowali własne oszczędności oraz pieniądze pozyskane od Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Źródło: Rzeczpospolita

„Createrria na pierwszym miejscu sprzedaży”

pobrane (8)Createrria dostała się na pierwsze miejsca gier Adventure w AppStore. W ciągu tygodnia od jej premiery ściągnęło ją prawie pół miliona osób. To pierwsza aplikacja na urządzenia mobilne, która pozwala graczom tworzyć i publikować własne gry należące do najpopularniejszych gatunków. Tworzenie własnych gier za jej pomocą jest ciekawe i proste – w ciagu kilku minut gracz może zaprojektować fajną, świetnie wyglądającą grę i podzielić się nią z przyjaciółmi za pośrednictwem growej społeczności lub Facebooka.

Źródło: Wiek 21

Autor: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Opublikowano: 18.02.2014
plusfontminusfontreloadfont