Międzynarodowa konferencja naukowa „Człowiek Antropocenu”

Print Friendly, PDF & Email

Międzynarodowa konferencja naukowa „Człowiek Antropocenu”

BANER_784_295_KONFERENCJAKonferencja „Człowiek Antropocenu”, która odbędzie się 15-16 października w Kampusie Pracze, jest elementem projektu Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 a zarazem jego podsumowaniem. Projekt współrealizowany z Wrocławskim Centrum badań EIT+, na którego składają się m.in. działania animacyjne, popularyzacyjne i artystyczne, naukowe pikniki, wystawa „Body”, a także warsztaty taneczne protoCiało, poświęcony jest dyskusji epokowej zmiany antropologicznej: uznaniu, że człowiek jest głównym czynnikiem zmian o zasięgu geoekosystemowym, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w żywym ekosystemie i procesach klimatycznych, lecz także w procesach geologicznych.

Antropocen – nowa era w historii Ziemi

Pojęcie „antropocenu” jest głośno dyskutowane, ale też i krytykowane, nie tylko w kręgach naukowych. Geologowie dla przykładu jeszcze się spierają, ale silna ich grupa nie ma wątpliwości, że żyjemy w Antropocenie, nowej epoce, w której człowiek zyskał moc kształtowania procesów środowiskowych o trwałych konsekwencjach dla całego geoekosystemu. Nowej świadomości ekologicznej towarzyszą ciekawe spory i napięcia, w których wyłania się sposób myślenia i kultura na czasy pełnej odpowiedzialności człowieka za Ziemię. W czasie konferencji chcemy przybliżyć atmosferę naukowej krytyki tej zmiany, która swym zasięgiem obejmuje nie tylko naukę, ale także kulturę. Pokażemy konkretne pomysły i mniej konkretne wizję życia w Antropocenie.

Kalendarz „Człowieka Antropocenu” nie jest przypadkowy, planując ten program liczyłem, że będą już ogłoszone rekomendacje Grupy Roboczej ds. Antropocenu. Tak też się stało, podczas niedawnego Światowego Kongresu Geologicznego w Kapsztadzie, Grupa przedstawiła przyjęte praktycznie jednomyślnie rekomendacje, by uznać Antropocen za nową epokę geologiczną. – zapowiada Edwin Bendyk, kurator konferencji oraz redaktor tygodnika „Polityka” na swoim blogu antymatrix.blog.polityka.pl. – Do ewentualnego rzeczywistego uznania przez inne ciała naukowe droga jeszcze długa ale już same rekomendacje są dobrym pretekstem, by z kwestią antropocenu zmierzyć się na poważnie. Na poważnie, czyli analizując zarówno aspekty czysto naukowe, geologiczne, jak i konsekwencje społeczno-kulturowe.

Konferencja 15-16.10.2016

Konferencja podsumowująca program Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 odbędzie się z udziałem m.in. Agnieszki Gałuszki, Jasona W. Moore’a, Kerstin Oloff, Andrzeja W. Nowaka, Piotra Matczaka, Agnieszki Kowalczyk. Wydarzenie będą współtworzyć również naukowcy, kuratorzy, artyści, liderzy opinii, dziennikarze oraz myśliciele. Dwudniowe spotkanie w Kampusie Pracze będzie zatem cyklem wykładów, prelekcji, panelów i dyskusji poświęcony będzie refleksji nad epokową zmianą. Do tej pory moc tworzenia epok geologicznych miały kataklizmy naturalne, i to tylko te największe, wywracające wszystko do góry nogami. Dziś robi to każdy z nas, wyrzucając do śmieci kolejną plastikową torebkę.

Wystawa „Body”

Konferencja już za miesiąc, natomiast już teraz można oglądać wystawę „Body”. Kuratorka, Dorota Stępniak zaprosiła do udziału artystów z wielu miejsc świata, by za pomocą ich prac popatrzeć na konsekwencje życia w antropocenie z perspektywy najbardziej intymnej – ciała i relacji ciała do rzeczywistości.

Konferencja „Człowiek Antropocenu”
Data: 15-16.10.2016
Miejsce: Kampus Pracze, siedziba Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, Stabłowicka 147, Wrocław
Kuratorzy konferencji: Edwin Bendyk, Andrzej W. Nowak, Dorota Stępniak

Udział w konferencji jest bezpłatny, należy jednak dokonać rejestracji na stronie http://konferenjcaantropocen.evenea.pl/.

Pełna agenda spotkania do pobrania poniżej:

Agenda Międzynarodowej Konferencji „Człowiek Antropocenu”

Zapisz

Załączniki do pobrania

Plik Rozmiar pliku Data dodania
Agenda do drukuAgenda do druku 210 KB 11.10.2016
agenda Człowiek Antropocenuagenda Człowiek Antropocenu 303 KB 15.10.2016

Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 06.10.2016
plusfontminusfontreloadfont