MIASTO PRZYSZŁOŚCI / LABORATORIUM WROCŁAW

Print Friendly, PDF & Email

MIASTO PRZYSZŁOŚCI / LABORATORIUM WROCŁAW

Banner

W poniedziałek, 4 kwietnia br., oficjalnie został ogłoszony program Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław, który w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, kuratorską opieką objął red. Edwin Bendyk. Głównym założeniem projektu jest wspólne poszukiwanie przez mieszkańców Wrocławia i gości Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odpowiedzi na pytania o przyszłość. Ma być on pretekstem do zastanowienia się jak będą wyglądać miasta i jak będzie się w nich żyło mieszkańcom.

Trzonem tych działań jest Foresight Społeczny „Wrocław 2036/2056” – badanie, w którym tysiące wrocławian odpowiedzą na pytanie, jak wyobrażają sobie miasto za 20 czy 40 lat. Badania prowadzone będą za pomocą ankiet, a także podczas wydarzeń kulturalnych. W mieście stanie też „futu budka”. Można będzie do niej wejść i nagrać swoje wypowiedzi: marzenia dotyczące przyszłości w mieście, odpowiedzieć na nagrane zadane pytania.

Harmonogram „Miasta przyszłości/Laboratorium Wrocław” zawiera także liczne konferencje, debaty, spotkania, hackatony, webinaria, wystawy, warsztaty m.in. dotyczące innowacji społecznych oraz pokazy filmowe. Twórcy projektu myślenie o przyszłości będą również inicjować, zapraszając mieszkańców miasta do wspólnych działań, dyskutując na temat futurystycznych idei i prezentując działa twórców wyprzedzających swe czasy o całe dziesięciolecia. Projekt rozpocznie się już w maju wystawą „ECO EXPANDED CITY” przygotowana przez WRO Art Center.

Jednym z elementów programu będą również wydarzenia, które odbywać się będą w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

– W ramach działań w Kampusie Pracze zorganizujemy konferencję naukową, podczas której spotkają się wiodące osobowości światowej futurologii oraz wystawę pod nazwą „Człowiek Antropocenu” w Humanitarium. Przygotowujemy także całodzienne, sobotnie pikniki, które wypełnione będą atrakcjami dla wszystkich m.in. warsztatami, targami śniadaniowymi i projekcjami filmów. Wydarzenia rozpoczną od 27 sierpnia – informuje Alicja Kliber, kierownik działu marketingu i promocji oraz koordynator wydarzeń ze strony EIT+. – Włączyliśmy się w „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław”, ponieważ EIT+ prowadząc zaawansowane badania i pracując nad nowymi technologiami, wyprzedza teraźniejszość o krok i funkcjonuje de facto w przyszłości. Mamy również nadzieję, że program kulturalny ożywi i wzbogaci życie społeczne w tej części naszego miasta.

Podczas inauguracyjnego spotkania organizatorzy ogłosili również konkurs pod hasłem „FutuWRO”. Zgłaszać można pomysły interdyscyplinarne: literackie, filmowe, społeczne, które będą odpowiadać na pytania o przyszłość Wrocławia. Trzy projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości 15 tys. zł.

Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 05.04.2016
plusfontminusfontreloadfont