Laboratorium Mikroobróbki Laserowej

Print Friendly, PDF & Email

Laboratorium Mikroobróbki Laserowej

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (EIT+) jest unikalną na skalę krajową interdyscyplinarną organizacją typu RTO (Research and Technology Organisation), której model działania polega na prowadzeniu badań naukowych, znajdujących zastosowanie w przemyśle i w życiu codziennym. Aby spełnić tę rolę EIT+ łączy w sobie cechy zaawansowanego parku technologicznego, klastra tematycznego i instytutu badawczo-rozwojowego, którego celem jest pobudzenie i wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki przez rozwój nowych technologii i prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych.

Centrum pomaga rozwiązywać problemy technologiczne przedsiębiorstw i doradza im w kwestiach rozwoju innowacyjnego – od prostych zleceń i pierwszych testów, przez umowy dotyczące stałej współpracy aż po wspólne projekty badawczo-rozwojowe. Jest to możliwe dzięki dysponowaniu systemem 40 interdyscyplinarnych laboratoriów, wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt, zapewniający wysoką jakość realizacji usług, na które zgłasza popyt rynek. Laboratoria Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ od początku 2016 r. osiągnęły pełną zdolność operacyjną i przygotowane są na przyjmowanie zleceń komercyjnych od przemysłu.

EIT+ Wrocławskie Centrum Badańlaboratoriafot. Lukasz Giza

Jednym z nich jest Laboratorium Mikroobróbki Laserowej, które posiada nowoczesne oprzyrządowanie, które daje wielorakie możliwości badawcze. W przypadku procesu mikroobróbki laserowej wykorzystuje się fakt, że odpowiednio skupione promieniowania laserowe potrafi odparować bardzo niewielką ilość materiału. Przez odpowiednie sterowanie położeniem wiązki laserowej możliwe jest lokalne usunięcie materiału po zadanej trajektorii, podobnie jak ma to miejsce przy tradycyjnych metodach ubytkowych. Podstawowa różnica polega na tym, że obróbka laserowa odbywa się bezstykowo, dodatkowo promieniowane laserowe można skupić do plamki wielkości pojedynczych mikrometrów, co pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnego narzędzia. Wymaga to jednak zastosowania specjalistycznych urządzeń, które znajduje się na wyposażeniu laboratorium. Posiadana specjalistyczna aparatura umożliwia wytwarzanie zarówno płaskich, jak i przestrzennych mikrostruktur. Precyzyjne układy pozycjonowania obrabianego materiału i skanowania wiązką laserową pozwalają na wykonanie struktur w skali mikrometrycznej. Każdy rodzaj materiału, ze względu na swoją specyfikę, wymaga użycia wiązki laserowej o odpowiedniej długościach fal. Szerokie spektrum źródeł promieniowania laserowego dostępne w laboratorium, od UV do głębokiej podczerwieni, pozwala na realizację mikroobróbki laserowej na różnorodnych materiałach takich jak: metale, półprzewodniki, tworzywa sztuczne, szkło, ceramika. Warto zaznaczyć, że posiadane źródła promieniowania laserowego o ultrakrótkich impulsów laserowych i promieniowania w zakresie UV zapewnia precyzyjną mikroobróbkę przy minimalnych oddziaływaniach termicznych.

EIT+ Wrocławskie Centrum Badańlaboratoriafot. Lukasz Giza

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to jednak nie tylko laboratoria, to przede wszytkom ludzie, dla których nauka ma wymiar praktyczny i służy rozwojowi gospodarki. To oni budują główną wartość i potencjał intelektualny tego miejsca. Mogą tu realizować swoje pasje naukowe i uczestniczyć w przełomowym na skalę kraju przedsięwzięciu naukowo-badawczym.

Do takich osób należy dr inż. Tomasz Baraniecki, który swoje doświadczenie zdobywał najpierw na Uniwersytecie Technicznym w Braunschweigu (Niemcy), gdzie realizował pracę doktorską dotyczącą laserów światłowodowych. Po powrocie do kraju przez parę lat pracował w przedsiębiorstwach. a ostanie sześć lat spędził na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Tam zajmował się wykorzystaniem laserów na obróbki materiałów. Zakres realizowanych prac obejmował oprócz mikroobróbki laserowej, również cięcie, spawanie i napawanie z wykorzystaniem wiązki laserowej. Obecnie pełni funkcję Kierownika Laboratorium Mikroobróbki Laserowej.

_LGI6529

dr inż. Tomasz Baraniecki

Jesteśmy w pełni gotowi do współpracy z przemysłem, zwłaszcza z branż gdzie istotne jest uzyskanie struktur w skali mikrometrycznej – mówi dr inż. Baraniecki – Mamy sprecyzowane portfolio naszych usług, na które składają się m.in. wytwarzanie mikrostruktur dla fotowoltaiki, mikroeletroniki, mikrofluidyki, medycyny, mechaniki precyzyjnej. Oferujemy mikrodrążenie, mikrofrezowanie, mikronacinanie, mikroperforacja, trasowanie płytek krzemowych czy selektywne usuwanie cienkich warstw. Dzięki wyposażeniu możemy również wykonywać szybkie prototypowanie obwodów PCB, strukturyzację powierzchni a dzięki temu tworzenie powierzchni funkcjonalnych (np. hydrofobowych, hydrofilowych). Jesteśmy w stanie realizować popularne dziś znakowanie barwne czy zdalną analizę składu pierwiastkowego próbek. Pragnę podkreślić, że posiadamy nie tylko wyrafinowany sprzęt do mikroobróbki, ale również w EIT+ dysponujemy instrumentami pozwalającym nam na weryfikacje zrealizowanych mikrostruktur, takich jak mikroskop elektronowy czy profilometry. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową realizacje zleceń, począwszy od wykonywania mikrostruktur, a na pomiarach wykonanych mikrostruktur skończywszy.

Laboratorium Mikroobróbki Laserowej jest istotnym elementem infrastruktury laboratoryjnej, jaka dysponuje EIT+. Dzięki tego typu laboratorium i kreatywnym naukowcom, Centrum jest magnesem dla innych naukowców, a przede wszystkim przedsiębiorców, bo to właśnie oni mają budować główną wartość i potencjał intelektualny Wrocławia. Utwierdza to opinię, że stolica Dolnego Śląska wyróżnia się na mapie środowisk proinnowacyjnych w Europie.

EIT+ Wrocławskie Centrum Badańlaboratoriafot. Lukasz Giza

Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 07.04.2016
plusfontminusfontreloadfont