FORMA PRZYSZŁOŚĆ – ćwicz i żyj oryginalnie! ESK 2016 na wrocławskich Praczach Odrzańskich!

Print Friendly, PDF & Email

FORMA PRZYSZŁOŚĆ – ćwicz i żyj oryginalnie! ESK 2016 na wrocławskich Praczach Odrzańskich!

Zobacz, jak funkcjonuje Twoje ciało podczas intensywnego ruchu. Poznaj niestandardowe dyscypliny sportowe, nabywając wiedzę m.in. o niecodziennych igrzyskach World Games, które już w niedalekiej przyszłości odbędą się we Wrocławiu!

Podczas kolejnego wydarzenia w ramach sobotniego cyklu „Odkryj Przyszłość” w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który jest częścią programu „Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, uczestnicy będą mogli udoskonalić swoją formę oraz ciało. Na Praczach zaplanowano bowiem takie atrakcje jak biegi na orientację, warsztaty piłkarskie z Tadeuszem Pawłowskim, spotkania z dietetykiem oraz zajęcia
z jogi dla dzieci oraz dorosłych.

The World Games 2017
Ze swoimi nietypowymi dyscyplinami zaprezentuje się również The World Games 2017. Oprócz zajęć sportowych stanie też namiot TWG, gdzie przygotowane będzie stanowisko z wirtualną rzeczywistością. Dzięki specjalnemu urządzeniu Oculus i wyświetlanym w nim filmom w technologii 360 stopni, wcielić się można w rolę zawodnika wspinającego się po ściance czy lecącego na motoparalotni!

Warsztaty z Tadeuszem Pawłowskim
Tadeusz Pawłowski to słynny wrocławski piłkarz i trener piłkarski, w czasie kariery zawodniczej grający na pozycji pomocnika. W Kampusie Pracze słynny trener Śląska Wrocław przygotuje dla dzieci i młodzieży specjalny trening oraz piłkarskie szkolenie. To świetna okazja, aby spotkać się
spotkać z trenerem i porozmawiać.

Biegi na orientację
Dolnośląski Związki Orientacji Sportowej oraz Zielony Wrocław zorganizują również w tę sobotę bieg na orientację po Kampusie Pracze. Trasy zostały przygotowane w ten sposób, że będzie mógł w nim wziąć udział każdy mieszkaniec Wrocławia, w tym dzieci oraz osoby starsze.

W naszych zawodach biorą udział mieszkańcy Wrocławia w różnych przedziałach wiekowych a także dzieci i młodzież wrocławskich szkół. W sumie może to być nawet 300 osób. Zawodnicy startują w interwale. Na terenie Kampusu Pracze zostaną rozstawione punkty kontrolne, które są niewielkie i ich montaż nie wymaga żadnej ingerencji w otoczenie. Zawodnicy za pomocą mapy będą musieli je odnaleźć – zachęca Agnieszka Stachurska organizator biegu.

Joga dla dzieci
Fani jogi zajdą dla siebie również coś ciekawego. Gratką szczególnie dla mam, może być to, że na zajęcia, które będą rozpoczynały się o godz. 13.00, 15.00 i 17.00 i będą trwały pełną godzinę będzie można przyjść z dziećmi. Zajęcia poprowadzi bowiem Marichya Yoga, która od 2010 roku regularnie praktykuję ashtanga jogę.

Moja pasja udzieliła się mojej rodzinie i dzięki wspólnej praktyce zauważyłam jak joga pozytywnie wpływa na dzieci. Stąd moja dalsza edukacja w kierunku pogłębiania wiedzy na temat prowadzenia zajęć z dziećmi i dorosłymi – tłumaczy Maria Potężny, joginka.

W swojej pracy z dziećmi i młodzieżą łączy aspekt fizyczny, filozoficzny i twórczy. Działa poprzez rozwój ciała: poprawę elastyczności, nauki właściwej postawy, świadomości oddechu do poznania własnych pokładów możliwości, kreacji, pomysłowości i samoświadomości. Współpracuje z portalami bosonamacie.pl i portalyogi.pl, gdzie znaleźć można jej teksty na temat praktyki jogi z dziećmi. Tworzy również oryginalne scenariusze zajęć jogi dla dzieci. W sobotę będzie można wziąć udział w jednym z nich i samemu sprawdzić zaproponowane techniki.

Warsztaty w Humanitarium dla młodzieży oraz pracownia FIKA dla najmłodszych
W ten weekend również Humanitarium przygotuje specjalne warsztaty dla młodzieży i dorosłych związane z naszym ciałem. W budynku nr 2 w Kampusie Pracze będzie można zapisać się na: sekcję serca (godz. 12.30), sekcję oka (godz. 13.30), sekcję płuc (godz. 14.30), sekcję serca (godz. 15.30) oraz sekcję oka (godz. 16.20). Na te warsztaty będą obowiązywały zapisy przez Internet poprzez stronę https://bilety.eitplus.pl/. Animator będzie miał przed zajęciami listę uczestników. Natomiast dla najmłodszych atrakcje zapewni pracownia FIKA, która zagwarantuje w tym dniu twórczo i ciekawie zorganizowany czas. Będą zabawy, gry, malowanie twarzy, konkursy i atrakcje dla dzieci, a także dla dorosłych.

Kino letnie na Praczach Odrzańskich

Jak w każdą sobotę również w tę o godz. 19.30 rozpocznie się kino letnie. Tym razem zobaczymy film „Kod nieśmiertelności” w reżyserii Duncan`a Jones z roku 2011 rok. To wzorcowy film science-fiction. W rolę głównego bohatera, Colter’a Stevens’a wciela się Jake Gyllenhaal znany m.in. z filmów „Książe Persji: Piaski czasu” i “Bogowie ulicy”. U jego boku pojawiają się również Michelle Monaghan („Eagle Eye”), Vera Farmiga („W chmurach”, „Infiltracja”) i Jeffrey Wright („007 Quantum of Solace”, „Casino Royale”). Główny bohater budzi się w pędzącym pociągu, nie wie skąd się tu znalazł i co się dzieje, a na dodatek obok siedzi nieznajoma kobieta. Po zaledwie 8 minutach pociąg eksploduje. Okazuje się, że kapitan Stevens jest częścią ściśle tajnego eksperymentu rządowego pod kryptonimem „Kod nieśmiertelności”, który pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnich 8 minut jego życia. Wykorzystując program, bohater ma zidentyfikować terrorystę podkładającego bomby w całym Chicago. „Kod Nieśmiertelności” pozwala mu na powrót do momentu na 8 minut przed wybuchem pociągu, za każdym razem w postaci innego człowieka. W ten sposób Stevens zbiera informacje, aby powstrzymać atak i śmierć pasażerów pociągu.

W każdą sobotę, tj. od 27 sierpnia do 24 września br., o godz. 18.45 na pasie przy wjeździe na parking Narodowego Forum Muzyki od ulicy Krupniczej będzie miejsce zbiórki dla wszystkich chętnych, którzy chcą obejrzeć seanse w naszym letnim kinie. Autobus odwiezie potem uczestników do centrum miasta – informuje Marek Drabczyk, koordynator ds. rozwoju Kampus Pracze.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!

Informacje dodatkowe na temat programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław

Program Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 kuratorską opieką objął red. Edwin Bendyk. Głównym założeniem projektu jest wspólne poszukiwanie przez mieszkańców Wrocławia i gości Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odpowiedzi na pytania o przyszłość. Ma być on pretekstem do zastanowienia się jak będą wyglądać miasta i jak będzie się w nich żyło mieszkańcom. Harmonogram Miasta przyszłości/Laboratorium Wrocław zawiera także liczne konferencje, debaty, spotkania, hackatony, webinaria, wystawy, warsztaty m.in. dotyczące innowacji społecznych oraz pokazy filmowe. Twórcy projektu myślenie o przyszłości będą również inicjować, zapraszając mieszkańców miasta do wspólnych działań, dyskutując na temat futurystycznych idei i prezentując działa twórców wyprzedzających swe czasy o całe dziesięciolecia. Ramy merytoryczne projektu Laboratorium/Miasto przyszłości lokują się w futurytyce i problematyce zarządzania przyszłością. Ich rozwinięciem są pojęcia takie jak postęp, wzrost, rozwój, dynamikę globalizacji oraz nowy ład światowy, który poprzez rozwój technologii ulega znaczącym modyfikacjom. Te pojęcia uzupełnione spojrzeniem przez pryzmat ludzkiej aktywności, która tworzy z nimi swoisty geosystem funkcjonujących pokoleń, kultur i religii.

Jednym z głównych terminów, wyłaniających się z komplikacji powyżej opisanych pojęć jest antropocen, definiowany jako nowa era życia i funkcjonowania człowieka, w kontekście szybkiego rozwoju. Obszary brane pod uwagę to:

  • nowa era sposobu egzystencji i wpływu człowieka na środowisko (i vice versa)
  • nowa era sposobu i egzystencji człowieka z ultranowoczesną technologią (i vice versa)
  • nowa era kształtowania się relacji międzyludzkich w kontekście wpływu zmieniającego się środowiska i galopującego rozwoju technologii
  • nowa era przepływu kulturowego w kontekście ruchów społecznych, ale także zagrożeń

W powyższym kontekście, projekt zakłada przybliżenie szeroko pojętemu społeczeństwu:

  • jego wpływu na otaczające je środowisko (zagadnienia związane z ekologią, relacjami międzyludzkimi, relacjami międzykulturowymi)
  • jego koegzystencji w szybko rozwijającym się środowisku (postęp technologiczny, nowe ruchy społeczne)
  • zachodzących w nim zmian przez pryzmat różnorodności pokoleniowej, kulturowej i technologicznej.

Głównym bohaterem projektu ma być Człowiek Antropocenu, jako Istota i pojęcie przefiltrowane przez powyżej opisane założenia merytoryczne. Brana ma być także pod uwagę kultura, którą on kreuje, zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i materialnym. Takie spojrzenie powinno mieć charakter holistyczny, jednak z dużym wymiarem ludycznym, gdyż ważna jest masowa jego dostępność. Dla Uczestników projektu (widzów/słuchaczy) zagwarantowana została zatem dostępność oraz prostota przekazu, a narzędzia kreujące ich aktywność ogólnodostępne i ogólnoprzystępne. W ramach działań w Kampusie Pracze zorganizowany zostanie cykl 5 sobotnich wydarzeń oraz konferencja naukowa „Człowiek Antropocenu”, podczas której spotkają się wiodące osobowości światowej futurologii. Natomiast sobotnie pikniki wypełnione będą atrakcjami dla wszystkich m.in. warsztatami, targami śniadaniowymi i projekcjami filmów. Weekendowe wydarzenia rozpoczną 27 sierpnia i będą trwały aż do 24 września br. Konferencja odbędzie się natomiast w dniach 15-16 października br.

Częścią całości będzie również wystawa „Body”, której kuratorem jest Dorota Stępniak. Wystawa będzie prezentowana w dniach od 15 września do 15 października w Pasażu Pokoyhof przy ul. Św. Antoniego 2/4.

Osoba do kontaktu:

Klaudia Piątek
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
tel. +48 519 186 532
klaudia.piatek@eitplus.pl

Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 29.08.2016
plusfontminusfontreloadfont